Na střeše vám hnije karcinogenní materiál a možná o tom ani nevíte
Své doby bývala eternitová krytina trhák. Je lehká, snadno dostupná, není hořlavá a má dlouhou životnost. No neber to. Eternit rostl na popularitě, až dosáhl vrcholu okolo poloviny 20. století. Co ale zjistili soudruzi v NDR potom, co osázeli půlku střech v ČSR eternitem… Eternit obsahuje azbest = silně karcinogenní látku.
Co nás nezabije, to nás…
Ještě vláda ČSR na konci osmdesátek omezila používání materiálů, které obsahují azbest, na nezbytné případy. Na počátku 21. století navázal zákaz těžby, výroby a zpracování výrobků obsahujících azbest. I tak zůstávají po celé ČR tisíce a tisíce eternitových krytin s azbestovými vlákny – i ta moje na bytovém domě v Ústí.
K nařízené výměně všech krytin nikdy nedošlo. Nutno dodat, že eternitové střechy samy o sobě nepředstavují významné riziko. Jsou ale zodpovědné za zvýšenou koncentraci azbestu v okolí jimi osazených budov. Největší riziko ale představují neohleduplní sousedé, kteří by neekologicky eternitovou krytinu likvidovali, o tom níže.
Výměna eternitové střechy? Všechno, jenom ne jednoduchá
I přestože má eternit dlouhou životnost, rozhodně není nesmrtelný. A tak za roky odsloužené na střeše zasloužil obměnu. Čekala mě výměna střechy. To jsem ještě netušil, co přesně mě čeká…
Eternit s příměsí azbestu nemůžete spálit, neměli byste ho brousit, řezat, vrtat do něj a rozhodně ho nemůžete jenom tak shazovat ze střechy dolů. Výměna mé eternitové krytiny si žádala opatrný přístup.
Každý zásah do eternitu uvolňuje karcinogenní látky
Eternitová krytina obsahuje azbestová vlákna a při zásahu do ní se uvolňuje azbestový prach do ovzduší. Nachytá se vám na boty, oblečení, v podstatě na jakýkoliv textil. Jednoduše si jím zamoříte celou nemovitost. A s každým luxováním a utíráním prachu se prach rozvíří.
Azbestový prach je tichý zabiják
Uvolněný prach není jen kdejaká špína. Azbest představuje rizika pro zdraví. Nemoci způsobené azbestem se projeví klidně až dekády po styku. Jsou takřka neléčitelné a obvykle vedou k předčasné smrti. Ve svém domě mám 8 bytů a dalších 8 bytů má sousední dům, které rozhodně nechci ohrozit, takže jsem hledal bezpečné a efektivní řešení.
Ochranné obleky připravit a nasadit
Pro manipulaci s azbestem je vhodné přizvat odborníky. To jsem taky udělal. Kolegové ze specializované firmy na realizaci střešních prací mi objasnili průběh a specifika, které konzultovali i s příslušným úřadem. Pokud musíte s azbestem manipulovat, je potřeba se řádně vybavit. Jednorázové ochranné obleky, rukavice, respirátor FFP3, ochranné brýle a holiny.
Čeká vás zastávka na úřadu = připravte se na kontrolu
Ale ještě než se do výměny pustíte, čeká vás jedna (ne)milá zastávka. Že budete ze střechy sundávat eternitovou krytinu, musíte podle zákona ohlásit stavebnímu úřadu. Takže se rovnou připravte na kontrolu. U nás proběhla bez problému, kluci z firmy byli profíci, takže bez pokuty.
Likvidaci krytiny si nikdy neberte na vlastní zodpovědnost
Jakmile byla krytina bezpečně na zemi, zabalená do igelitových obalů, přidali se k odpadu respirátory a ochranné oděvy a firma si krytinu odvezla na specializovanou likvidaci. Sami v podstatě nemáte žádnou možnost, jak krytinu zlikvidovat.
Nová střecha už stojí
Původní eternitovou krytinu jsme vyměnili za plechové šablony. Posnažili jsme se napodobit původní odstín a dokonce už mám i první fotografie z hotové střechy. Jak se vám líbí?
Tomáš Kučera
sledujte můj
YouTube,
Twitter,
Facebook,
Instagram
či
LinkedIn