Zastupitel Jiří Nedvěd: Vláda nám sype peníze, ale nepřizpůsobivé si máme nechat v Mostě
Během 2 let vystěhovali přes 50 problémových nájemníků a stabilizovali situaci v nejhorších čtvrtích Mostu. Zastupitel Jiří Nedvěd založil projekt Pod ochranou města, aby zvrátil situaci v problémových částech. Jako klíč k úspěchu označuje spolupráci s majiteli bytů, která mu umožnila vystěhovat ty nejhorší případy.
Osobně si obešel byty v těch nejhorších částech Mostu, aby zjistil, že peklo v domě udělá i jediná rodina. Podělil se o tragi-komické zkušenosti, které si někteří z nás snad ani nedovedou představit. Rozebrali jsme pokračování projektu. Jirka odpověděl na často omílanou otázku, proč město nevykoupí byty.
Nastínil, jaká řešení by mohla dávat smysl, proč výkupy (ne)fungují, i kde mohlo město udělat chybu při privatizaci bytů.
Nepřizpůsobiví? Přizpůsobí se!
Chvilku jsme se zastavili nad vtipným paradoxem, jak se nepřizpůsobivý dokážou přizpůsobit jakékoliv situaci. Jirka říká, pokud nepřizpůsobivým vypadne příjem, najdou řešení, nastěhují dalšího člena, začnou krást, jednoduše se zařídí. I proto si myslí, že sebrat dávky není a nikdy nebude řešení. Jasně zdůrazňuje, že aktuální situace zůstává na bedrech Mostu.

I přestože jim Vláda a stát financují inkluzi, problém cíleně nechávají v Mostě. Jak sám říká: „Kdyby Středočeský kraj měl stejnou situaci jako my v Mostě, tak se zhroutí a možná by stát konečně začal něco dělat celoplošně.“
Probrali jsme, jak reálné je ZAČLENĚNÍ nepřizpůsobivých do společnosti. Jirka ze zkušenosti říká, že Romové mají odlišnou kulturu – do Chánova není tolik výjezdů policie, protože si problémy řeší sami mezi sebou.
Jestliže takoví lidé bydlí v paneláku, nemusejí se potkávat s představami o soužití ostatních… Finiš jsme zasvětili architektuře, historii Mostu a stavbám, které město zdobí.
Užijte si poslech.
Tomáš Kučera
sledujte mé sociální sítě
YouTube
Instagram
Twitter
Facebook
LinkedIn
Spotify
Apple Podcasts